بسته

صفر تا صد پرورش قارچ در یک دقیقه

در این ویدوئو شما  همه فعالیت هایی که باید در یک دوره دوماهه در سالن پرورش قارچ دکمه ای انجام دهید را در کمتر از یک دقیقه به طور خلاصه خواهید دید.

1- ورود کمپوست به سالن و قرار دادن بلوک های کمپوست روی طبقات

2- سربرداری (Top Off): نایلون روی کمپوست ها با کاتر یا وسیله تیز بریده شده و برداشته می شود.

3- پوش دادن کمپوست: در حمل و نقل کمپوست فشرده و متراکم می شود. با عملیات پوش دادن می توان فشردگی را از بین برد.

4- مسطح کردن و تخت کوبی (Leveling): بلوک های کمپوست باید هم سطح باشند و فرورفتگی یا برآمدگی روی کمپوست مشاهده نشود. برای این منظور تخت کوبی می شود. همچنین با تخت کوبی هوای اضافه بین کمپوست گرفته می شود. تخت کوبی را می توان روز دوم پس از ورود کمپوست و یا 2 روز قبل از خاکدهی یعنی روز دوازدهم پس از ورود کمپوست انجام داد.

5-خاکدهی: دو هفته پس از ورود کمپوست زمانیکه رنگ کمپوست طلایی شده و رشته های میسلیوم همه الیاف کمپوست را پوشانده اند باید خاک پوششی روی کمپوست ریخته شود. خاک پوششی یک خاک مخصوص با ترکیب فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد است که برای القای کمپوست به قارچ دهی، مورد نیاز است.

6- هوادهی و شوک دهی:ده روز پس از خاکدهی زمانیکه رشته های میسلیوم به سطح خاک پوششی می رسند باید شرایط سالن را تغییر دهیم تا قارچ ها ظاهر شوند. برای این منظور باید دمای کمپوست و سالن کاهش یافته و شروع به هوادهی کرده و اکسیژن به مقدار کافی وارد سالن کنیم و دی اکسید کربن اضافه را از سالن خارج کنیم. یکهفته پس از شروع هوادهی اولین نشانه های قارچ که بسیار کوچک بوده و به آن پین هد یا سرسنجاقی گفته می شود، قابل مشاهده هستند.

7- آبیاری: پس از آنکه پین ها به اندازه کافی رشد کرد و به اندازه فندق رسید باید آبیاری مستقیم روی خاک را شروع کنیم.

8- برداشت و بسته بندی: قارچ ها از زمانیکه کمی بزرگتر از گردو شدند آماده برداشتند.

https://www.aparat.com/v/Msiez

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *